Ach! Odessa-Mama | Teatr Żydowski | recenzja


Na dużej scenie Teatru Żydowskiego gości spektakl „Ach! Odessa-Mama…”, w reżyserii Jana Szurmieja. Jak wskazuje tytuł, jest to muzyczna opowieść o mieszkańcach Odessy z początku XX wieku.

Na Mołdawance dzieją się różne historie… Przedstawiciele półświatka prowadzą tam nielegalne interesy, organizują bandyckie rozboje i bawią w nocnych klubach. Ich przywódca, Benia Krzyk, z honorową stanowczością dba, by mieli oni odpowiednią władzę w mieście i zasobne portfele, stając się dzięki temu królem nie tylko Mołdawanki, ale też całej Odessy. Jego życie, toczy się szybko i burzliwie. Zdarzają się chwile radosne, nostalgiczne i mrożące krew w żyłach. Wszystko do przełomowego momentu, gdy znajduje się ktoś silniejszy, dzięki komu historia może zatoczyć koło.


rafalrutowiczmarcinblaszakpiotrchomikfot-a-wencel


 

Fabuła spektaklu rozwija się bardzo dynamicznie, wraz z kolejnymi pieśniami zmieniając miejsce toczących się wydarzeń. W ciągu jednego wieczoru można znaleźć się w Synagodze, nocnym klubie wypełnionym rosyjskimi romansami i w kantorze, w czasie rabunku. Autor muzyki, Hadrian Filip Tabęcki, łącząc żydowskie brzmienia z rosyjskimi i kozackimi elementami, stworzył wielowymiarową, jak sama Odessa, oprawę. Zespół aktorski zaprezentował świetne umiejętności wokalno-taneczne, z lekkością i swobodą śpiewając zarówno o miłości, honorze, jak i o zdradzie. Dodatkowo, subtelnie wpleciona dawka humoru sprawiła, że po prostu przyjemnie było oglądać opowiadaną historię, która dzięki temu zyskała lekko groteskowy charakter legendy o sławnym bandycie, rabującym bogatych i rozdającym majątek biednym.

Każdy, kto ma ochotę na chwilę przenieść się w czasie i przestrzeni, niech wybierze XX wieczną Odessę! Teatr Żydowski gwarantuje świetną podróż, która na pewno pozostanie w pamięci na długo.

Zapoznaj się z opisem spektaklu i obejrzyj zwiastun!

 

Autor recenzji: Aleksandra Szymankiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *