„Julieta” Pedro Almodóvara hiszpańskim kandydatem do Oscara 2017


Członkowie Hiszpańskiej Akademii Filmowej zadecydowali, że najnowszy – 20. w karierze – film Pedro Almodóvara „Julieta” powalczy o Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

To szósty w karierze reżysera film reprezentujący Hiszpanię w oscarowym wyścigu. Do tej pory Almodóvar jest już laureatem dwóch statuetek: dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego za „Wszystko o mojej matce” w 1999 roku oraz za Najlepszy Scenariusz Oryginalny za „Porozmawiaj z nią” w 2002 roku. Ma na swym koncie również trzy nominacje: „Kobiety na skraju załamania nerwowego” dla Filmu Nieanglojęzycznego w 1998 roku, „Porozmawiaj z nią” za reżyserię oraz dla Penelope Cruz jako Najlepszej Aktorki za „Volver” w 2006.

Ostatni raz hiszpański film zdobył Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego w 2005 roku i był to „W stronę morza” Alejandro Amenabara.

Już ponad 20 krajów zgłosiło swoich kandydatów oscarowych, w tym Rumunia („Sieranevada” w reż. Christi Puiu) oraz Niemcy („Toni Erdmann” w reż. Maren Ade). Termin zgłaszania filmów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny upływa 3 października 2016 roku. Skróconą listę kandydatów poznamy 17 stycznia 2017, zaś listę nominowanych – 24 stycznia 2017.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *