„Stan podgorączkowy” Silnie uzależniająca powieść „w kapsułkach” od Renaty Chołuj


Tomasz jest ekscentrycznym i pełnym sprzeczności ginekologiem-położnikiem. Ma dość trudny charakter i lubi czasami ponarzekać, ale nie można mu odmówić dobroduszności i poczucia humoru. Dzielnie stara się funkcjonować w codziennej pajęczynie relacji, zaplątany w coraz to nowe wątki. Powieść „Stan podgorączkowy” Renaty Chołuj ukazała się 14 września nakładem Edipresse Książki.

„Stan podgorączkowy” to książka podzielona na 41 fragmentów nazwanych kapsułkami. Głównym bohaterem jest Tomasz Szroniewski – mężczyzna w średnim wieku, inteligent z Warszawy, który na co dzień pracuje jako ginekolog-położnik. Jego sposób myślenia i osobowość w konfrontacji z otoczeniem nieraz wywołują konflikty, a życiowe perypetie dostarczają sporej dawki humoru.

d813878

Tomasz jest świeżo upieczonym mężem z dzieckiem w drodze oraz ojczymem nastolatki Hani i małego Antosia. Założenie rodziny sprawia, że bohaterowi coraz trudniej jest poświęcać się pracy w szpitalu. Marzy o awansie na stanowisko ordynatora oddziału, ale najpierw musi znaleźć czas na zdobycie niezbędnej do tego habilitacji. Powody do reprymendy przez szefową przytrafiają się Tomaszowi coraz częściej, podobnie jak spóźnienia. Tomasz prowadzi skromne życie towarzyskie, nie uprawia fitnessu, bo to sprzeciwia się jego światopoglądowi oraz jeździ Skodą z lat 90-tych, która nierzadko nie chce odpalić, przysparzając mu kolejnych powodów do spóźnień. I chociaż bohater z natury nie lubi się spóźniać, to jeszcze bardziej nie lubi marnotrawienia pieniędzy – a kupno nowego samochodu to jego zdaniem niepotrzebna rozrzutność. Powodów do stresu dostarcza też matka Szroniewskiego, niepogodzona z życiowymi wyborami syna, w których upatruje źródła jego problemów. Ponadto bohater ulega wstydliwemu wypadkowi i sam trafia do szpitala… Skomplikowane życie prywatne i zawodowe nie odbierają jednak Tomaszowi poczucia humoru, z którym komentuje otaczający świat.

Zacząłem się zastanawiać, co wstydliwego jest w poczciwych słowach: sklep, piekarnia, handel, usługi, że nagle zaczęliśmy ich sromotnie unikać. I najdrobniejszy nawet biznes przysłania się fasadą luksusów. Nagle zacznę bywać na salonach… Pojechałem, zaparkowałem pod ATELIER odzieży z Zachodu. W SALONIE grzejników zwiedziłem EKSPOZYCJĘ zaworów i głowic termostatycznych. Kupiłem, mam nadzieję, odpowiedni sprzęt i wrzuciłem do bagażnika swojej używanej LIMUZYNY. A że kiszki grały mi marsza, przeszedłem na drugą stronę ulicy do GALERII WYPIEKÓW. Trafiłem na WERNISAŻ czerstwych jagodzianek (wczorajsze, przecenione na 1,10 zł), wziąłem osiem. Pomyślałem, że jak wrócę do naszej REZYDENCJI, to wszyscy chętnie zjemy. Przy okazji kupiłem też żytni chleb SUPERIOR z kolekcji „mood for food” i wziąłem tartą bułkę z LIMITOWANEJ serii Luxury Bakery Trash.

Stan podgorączkowy” to zabawna historia o skomplikowanych układach rodzinnych, relacjach służbowych, dzieciach, życiu w dobie Internetu i służbie zdrowia. Stworzone przez Renatę Chołuj postaci są wielowymiarowe, niepozbawione wad i ciekawych życiowych doświadczeń: od żony Tomasza Miłki, która jest psychologiem zwierzęcym w ZOO, przez matkę i kolegów z pracy aż po dzieci. Każdy, kto sięgnie po „Stan podgorączkowy”, będzie miał okazję sam się przekonać, kim jest Patison, dlaczego Tomasz to Termos, w jaki sposób żółw spowodował wypadek oraz co bardziej odpowiada głównemu bohaterowi: bycie mężem czy kawalerem.

O autorce:

Renata Chołuj – pochodzi z Pionek (przed wojną Zagożdżon). Studiowała w Lublinie. Aktualnie mieszka u wybrzeży Morza Północnego, w Hadze. W 2014 roku wydała pierwszą powieść „Geriavity”, dzięki której szybko zdobyła popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *